הסעות (מאמר)

עמוד הביתהזמנת נסיעות / הסעות (מאמר)


הסעות הן כלי עזר חשוב ביותר לציבור היום יותר מתמיד. ענף ההסעות טומן בחובו מגוון רחב של צרכים הנענים באמצעות היכולת להיות מוסע. כיום, הסעות מאפשרות הפחתה של תאונות דרכים, שמירה על סביבה ירוקה יותר וחוסכות בעלויות לציבור. הסעות נחלקות למספר תחומים עיקריים: הסעות ילדים, הסעות לאירועים, הסעות תיירים ואף הסעות כאלטרנטיבה נוחה יותר לעומת התחבורה הציבורית.

תחום הסעות הילדים הוא תחום העומד בפני עצמו. ישנן חברות רבות המציעות את שירותיהן, גם בהסעות ילדים לבית הספר וגם בהסעות ילדים עם מוגבלויות. דווקא לנוכח הסיפורים הרבים שאנו שומעים על שכיחת ילדים ברכב בעיקר בחודשי הקיץ, הבחירה שלנו בחברת הסעה איכותית ואמינה היא חשובה ביותר. רבים הארגונים שחושבים שרק המחיר צריך להיות פקטור בבחירה. מחיר הוא אומנם חשוב, והיינו רוצים שמחיר ההסעות יהיה תחרותי לשוק, יחד עם זאת נושאים כמו בטיחות כלי הרכב, אמינות הנהגים ורמת המקצועיות שלהם, יכולת הנהיגה שלהם על הכביש, היחס שלהם לילדים, והאחריות שלהם כלפי הילדים הם חשובים לא פחות. חשוב לציין שעל הלקוח להיות מודע לכך שחברות קטנות המחזיקות שירותי הסעות לא תמיד יכולות לספק שירותי הסעות שלפעמים הם דחופים או להיות בעלי תמיכה טכנית וניהולית גם במצבים בלתי צפויים כמו שחברות גדולות יכולות להציע. בתחום הסעות הילדים נקודה זו היא חשובה בדיוק מאחר ומדובר בכמות של ילדים גדולה שצריכים מענה דחוף במידה ומשהו בלתי צפוי קורה, על מנת שיוכלו להגיע בשלום הביתה.

שירותי הסעות לאירועים זהו ענף שהתפתח בשנים האחרונות וקשור בעיקר לבטיחות שלנו על הכביש. אנחנו שומעים כל כך הרבה פעמים על תאונות דרכים מיותרות שקרו עקב שתייה בלתי אחראית של הנהגים ונהיגה תחת השפעת האלכוהול. מובן לכולם שכאשר אנחנו נוסעים לאירוע של חברים או משפחה, או סתם אירוע חברה, מוצע שם אלכוהול ורבים מאתנו רואים בשתייה של כוסית או שתיים חלק מההנאה שלנו באותו הערב. בנוסף, רבים מהאירועים מתקיימים בשעות הערב ומסתיימים בשעות הלילה. ישנם רבים מהנהגים שקשה להם לנהוג בלילה מאחר שסוג נהיגה שכזה דורש מיומנויות ויכולות וויזואליות שלא לכולם יש. לאור נתונים אלו החלו להתפתח שירותי הסעות לאירועים. שירותים אלו גם מאפשרים פתרון יעיל לנסיעה וחזרה בטוחה יותר לחוגגים, וגם מסייעים בהפחתת כמות כלי הרכב בכביש, הפחתת מזהמים לאוויר ושמירה על הסביבה.

הסעות תיירים זהו ענף שקיים כבר שנים רבות. בארצנו הקטנטונת, ארץ הקודש, ישנו ענף תיירות חוץ בלתי מבוטל וכמובן גם תיירות פנים. תיירים המגיעים מחו"ל ומגיעים כחלק מקבוצה מאורגנת ישכירו חברת הסעות שתאפשר להם ליהנות מטיול נעים וכייפי, מבלי הצורך להתעמת עם דרישות הכביש וחיפוש המקומות אליהם הם רוצים להגיע. הסעות אלו מאפשרות לתיירים חווית טיול נעימה ומגבשת. הסעות הקשורות לתחום התיירות נוגעות גם בצורך להגיע אל ומשדה התעופה. למרות שישראל היא מדינה יחסית קטנה והמרחקים מכל מקום בארץ לשדה התעופה הם לא מאוד גדולים, לא תמיד קיימת זמינות של תחבורה ציבורית נוחה בכל שעות היממה מכל מקום. כאן המקום לדבר על הסעות לשדה התעופה. ישנן חברות רבות המציעות טרנזיט המסוגל להסיע שמונה עד עשרה נוסעים ואשר מגיע ישירות לביתו או מלונו של הלקוח. הסעה זו היא פתרון נוח מאחר והיא זמינה בכל שעות היממה, יש תמיד מקום למטען ברכבים אלו, והן מתוכננות להגיע בזמן לטיסות של הלקוחות כפי שדווחו על ידיהם.

הענף האחרון לרשימתנו זו הוא ענף המיניבוסים הציבוריים. זהו ענף שהתפתח כתחלופה זמינה ומהירה יותר לאוטובוסים של התחבורה הציבורית. מאחר ואין הפרדה בין דת ומדינה בישראל החוק קובע כי תחבורה ציבורית אינה יכולה לפעול בשבת. הטענות בעד ונגד הן לכאן או לכאן אולם אין מן הנמנע שחלק גדול מן האוכלוסייה שאין לו רכב פרטי (נכים, קשישים, בני נוער) סובל מהמצב הקיים ולפיכך ישנה דרישה גוברת ועולה לאפשרות תחבורתית שתיתן מענה לצורך זה בחברה הישראלית. הסעות המיניבוסים הציבוריות נמצאות תחת פיקוח משרד התחבורה ונדרשות להקים תאגיד רשום ולקבל תעודה ממרשם החברות על מנת לפעול באופן חוקי. הן גם צריכות להגיש דוח היעדר רישום פלילי של מנהלי החברה ובעלי המניות.

עוד מאגד תעבורה